Podstawowym elementem nadwozia pojazdu ciężarowego jest kabina. Spełnia ona dwie podstawowe funkcje: jest miejscem w którym odbywa się kierowanie pojazdem, a także miejscem odpoczynku kierowcy po przebytej trasie.

    Kabina ciężarówki składa się z podstawowego szkieletu, dachu, maski przedniej oraz drzwi. Biorąc pod uwagę jej budowę możemy wyróżnić kabiny typu „wagon” wykorzystywane w Europie, gdzie przedział kierowcy znajduje się nad silnikiem spalinowym oraz konstrukcje typu „long nose”, wykorzystywane głównie w Ameryce, w których przedział kierowcy znajduje się za silnikiem. Ale tego rodzaju elementy nadwozia można dzielić również ze względu na warunki pracy kierowcy. Wówczas możemy wyróżnić kabinę standardową, wąską, która zawiera tylko podstawowe wyposażenie, nieco bardziej rozbudowaną kabinę wysoką, a także konstrukcje zawierające jedną lub dwie sypialnie.

    Kabina ciężarówki musi być odpowiednio wyposażona, aby jazda mogła odbywać się płynnie i komfortowo. Konstrukcja powinna być jak najbardziej przestronna, aby zapewniać swobodę ruchów, a jednocześnie gwarantować miejsce na dodatkowe schowki, meble i sprzęt. Najlepiej jeśli jest to kabina aerodynamiczna, która łączy paliwooszczędną aerodynamikę z przestronnością i dużą pojemnością na wszystkie niezbędne elementy wyposażenia.

    Kabina oprócz tego, że zawiera niezbędne elementy do kierowania pojazdem takie jak kierownica, hamulce czy panel sterowania, powinna spełniać także funkcję wypoczynkową. Składa się na to zarówno możliwość przygotowania przez kierowcę posiłku, jak i możliwość spania, czy korzystania z różnych rozrywek, na przykład z telewizji. Ponieważ to właśnie tutaj kierowca spędza najwięcej czasu, powinna być ona wyposażona również w rozwiązania, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza i temperaturę, czyli powinna być właściwie ogrzewana i wentylowana.

    Obecnie producenci ciężarówek dbają o to, aby kabiny były jak najlepiej wyposażone i łatwe w obsłudze, ponieważ to właśnie od ich konstrukcji zależy komfort pracy każdego kierowcy tego typu pojazdu.