Jednym z ważniejszych elementów pojazdu ciężarowego i jego kabiny są światła. Pełnią one kluczową rolę, ponieważ pozwalają oświetlić drogę zwłaszcza wieczorową i nocną porą, gwarantując tym samym bezpieczną jazdę.

    Oczywiście to, ile i jakie światła powinien tego rodzaju pojazd posiadać regulują konkretne przepisy, w tym ustawa o ruchu drogowym oraz rozporządzenie co do warunków technicznych pojazdów. Ciężarówki wyposażone muszą być we wszystkie podstawowe rodzaje świateł. Są to więc oczywiście m.in. światła drogowe, pozycyjne, mijania czy kierunkowskazy. Dodatkiem w tego typu pojazdach są natomiast światła obrysowe.

    Obowiązek montowania świateł obrysowych istnieje od 2009 r. Są to światła montowane na konturach pojazdu, zarówno z przodu, z tyłu, jak i po bokach. Podstawowym zadaniem takiego rozmieszczenia świateł jest zaznaczenie rozmiarów pojazdu. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mgła czy zachmurzenie, kiedy występuje ograniczona widoczność na drodze. Pojazdy ciężarowe mają zazwyczaj duże rozmiary i zajmują sporo miejsca na pasie drogi, dlatego ważne jest, aby były jak najlepiej oświetlone właśnie w trakcie trudnych warunków atmosferycznych. Oznakowanie wspomnianymi światłami obrysowymi powinno wynosić minimum 80% długości całego pojazdu. Światła te powinny być umieszczane w linii dolnej i górnej, a w przypadku tylnej części pojazdu, najlepiej wokół całego jego konturu.

    Kwestią sporną może być wyposażenie ciężarówki w światła dodatkowe. Powinny być to światła posiadające homologację. Montuje się je w różnych miejscach pojazdu, na przykład za kabiną. Włączanie i wyłączanie takich świateł musi odbywać się niezależnie od pozostałych świateł, a więc instalacja elektryczna powinna uwzględniać osobne sterowanie tego typu światłami.

    Czy istnieją inne obostrzenia związane z instalacją świetlną w ciężarówkach? Przepisy zakazują między innymi używania w pojazdach ciężarowych świateł o barwie niebieskiej lub czerwonej, a także sygnałów dźwiękowych o zmiennym tonie.