Kabina ciężarówki to miejsce, w którym odbywa się kierowanie pojazdem więc to tu znajdują się najważniejsze elementy sterujące. Jakie są to elementy?

    Oczywiście podstawą jest kierownica i deska rozdzielcza. Obecnie kierownice do ciężarówek produkuje się tak, aby jak najbardziej przypominały kierownice do pojazdów osobowych, czyli zwraca się uwagę nie tylko na rozmiar kierownicy, ale także na jej design, materiał z jakiego jest wykonana oraz wyposaża się ją w dodatkowe przyciski, które usprawniają kierowanie pojazdem.

    Kolejny element, czyli wspomniana deska rozdzielcza jest umiejscawiana w przedniej części kabiny, poniżej szyby. Składa się na nią tablica rozdzielcza, różnego rodzaju przełączniki i przyciski, za pomocą których uruchamia się poszczególne funkcje. Najważniejsze w tym przypadku są wskaźniki, które zawierają kluczowe dane i wskazują na stan techniczny poszczególnych podzespołów pojazdu. Oprócz nich, deska uwzględnia również dodatkowe wyposażenie. Mogą się na niego składać otwory nawiewu, półki, schowki, klimatyzacja czy radioodtwarzacz.

    Deska rozdzielcza, w którą wyposażona jest ciężarówka, może szwankować, a powodów jej awaryjności może być wiele. Najczęściej wskaźniki przestają prawidłowo działać, gdy dzieje się coś niedobrego z akumulatorem. Aby zlokalizować przyczynę dysfunkcjonalnego jej działania nie obejdzie się bez diagnostyki komputerowej, która pozwoli poznać źródło powodujące awaryjność deski. Często powodem może być sama deska i błędy w jej zaprogramowaniu, w wyniku których dochodzi do jej rozstrojenia. W przypadku wadliwego działania deski, trzeba zazwyczaj wymieniać cały element, ale obecnie możliwe jest również zakupienie poszczególnych części takich jak nakładki, diody czy czujniki.

    Aby zabezpieczyć deskę przed uszkodzeniami zewnętrznymi, z chwilą, gdy pojazd nie jest w ruchu, warto wyposażyć samochód w matę mocowaną na zaczepy, dzięki której ochronimy ten element zwłaszcza przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i tym samym przed przegrzaniem.