Długie trasy pokonywane przez kierowców ciężarówek mogą wywoływać dyskomfort, zwłaszcza jeśli nie są zachowane w kabinie pojazdu odpowiednie warunki. Ma na nie wpływ między innymi odpowiedni przepływ powietrza, czyli klimatyzacja.

  Obecnie praktycznie wszystkie pojazdy tego typu produkowane są w taki sposób, aby były wyposażone w klimatyzację, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować to rozwiązanie również w starszych ciężarówkach z tymże w takich przypadkach trzeba liczyć się z większymi kosztami, cena za zakup dodatkowego urządzenia może być bowiem nawet o 50% wyższa niż fabrycznie wbudowana klimatyzacja.

  Właściwa temperatura i przepływ powietrza to w przypadku kierowcy podstawa, aby mógł on zachować odpowiednią koncentrację i skupienie. Dotyczy to zwłaszcza określonych pór roku takich jak zima czy lato, kiedy różnice między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz pojazdu są znaczne. Klimatyzacja znajduje swoje zastosowanie o każdej porze roku, ale w szczególności latem, kiedy pojazd znacznie bardziej nagrzewa się.

  Cena za zakup dodatkowego urządzenia może być bowiem nawet o 50% wyższa niż fabrycznie wbudowana klimatyzacja

  Klimatyzacja w pojeździe ciężarowym może być fabrycznie wbudowana lub występować w wersji uniwersalnej i postojowej. Ostatnie dwa rozwiązania mają przewagę nad klimatyzacją fabrycznie wbudowaną, ponieważ mogą działać także przy wyłączonym silniku. Klimatyzacja postojowa w ciężarówkach napędzana jest za pomocą energii elektrycznej. Montuje się ją na dachu kabiny bądź w jej tylnej ścianie. Urządzenie może gwarantować różną moc.

  Aby klimatyzacja działała prawidłowo system powinien być regularnie sprawdzany, najlepiej przynajmniej dwa razy w roku. W ten sposób można zweryfikować jego szczelność, uzupełnić płyny oraz wymienić zapchane i zanieczyszczone filtry. Te ostatnie mogą znacząco wpływać na prawidłowe działanie klimatyzacji na co dzień, dlatego warto odpowiednio eksploatować ją również na bieżąco, chociażby poprzez delikatne przemywanie chłodnicy klimatyzacji, na przykład podczas mycia pojazdu.

  Alternatywnym rozwiązaniem względem standardowej klimatyzacji wykorzystywanym w kabinach ciężarówek są również tzw. schładzacze powietrza.